Własny, wolnostojący dom z ogrodem to marzenie wielu osób. Choć jego budowa wymaga zgromadzenia znacznych środków finansowych oraz poświęcenia sporej ilości własnego czasu, jest ona często bardziej opłacalna, aniżeli kupno budynku jednorodzinnego lub mieszkania na rynku wtórnym bądź pierwotnym. Jakie korzyści możemy czerpać, decydując się na zainwestowanie w budowę domu?
Budowa domu jako lokata kapitału
Wybudowanie domu to jedna z najbezpieczniejszych form lokowania pieniędzy. Dobrze utrzymane budynki mieszkalne wraz z upływem lat nie tracą na wartości, a najczęściej ich cena za m2 nawet wzrasta. Dzięki temu, jeżeli po pewnym czasie zdecydujemy się na sprzedaż domu, możemy osiągnąć znaczne zyski finansowe z takiej transakcji. Co więcej, taki obiekt możemy z powodzeniem przeznaczyć pod wynajem, czerpiąc z niego regularne, comiesięczne korzyści. Jeśli nie chcemy rezygnować z zamieszkania we własnym domu, rekomendujemy wybór projektu bliźniaka lub domu dwurodzinnego, z dwoma niezależnymi mieszkaniami. Wybierając takie rozwiązanie, będziemy mogli mieszkać w jednej części budynku, natomiast drugi lokal przeznaczyć na wynajem, a po ewentualnym dokonaniu podziału – nawet na sprzedaż. Trzeba pamiętać, że przy wynajmie, czy sprzedaży domu bardzo ważnym czynnikiem jest lokalizacja, więc jeżeli mamy takie plany warto zainwestować w działkę w niedalekiej odległości od centrum, z dobrymi połączeniami komunikacją miejską.
Budowa domu w celu obniżenia rachunków za media
Wzniesienie własnego, niewielkiego domu to doskonała inwestycja, jeżeli zależy nam na obniżeniu rachunków za media i różnego rodzaju opłat, związanych z eksploatacją mieszkania. Posiadając lokal w bloku, każdego miesiąca musimy ponosić znaczne koszty – czynszu, wynajmu miejsca parkingowego, wywozu śmieci, ogrzewania czy utrzymania części wspólnych. Większość tych rachunków musimy uiszczać nawet w sytuacji, gdy wyjeżdżamy na dłuższy urlop. Wymagane kwoty z roku na rok stają się coraz wyższe, a my – jako mieszkańcy – nie mamy możliwości ich obniżenia. Posiadając natomiast własny dom, sami w znacznej mierze decydujemy, co będziemy opłacać i w jakiej wysokości. Nie musimy pamiętać o comiesięcznym płaceniu czynszu, a korzystając ze studni czy biologicznej oczyszczalni ścieków – możemy znacznie obniżyć opłaty za wodę i kanalizację. Miejsce parkingowe przy domu mamy za darmo, a wyjeżdżając zimą możemy wyłączyć ogrzewanie, zmniejszając rachunki za opał. Ponadto nowoczesne projekty domów są oparte o energooszczędne technologie, które pozwolą nam jeszcze bardziej ograniczyć wysokość należności za ogrzewanie i energię elektryczną.
Budowa nowego domu vs kupno gotowego budynku
Wcielając w życie wybrany projekt domu, możemy uzyskać znacznie bardziej komfortowe warunki mieszkaniowe, idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Wnosząc budynek od podstaw, mamy możliwość indywidualnego wyboru poszczególnych materiałów i rozwiązań, które bezpośrednio wpłyną na jego energooszczędność oraz wygodę eksploatacji. Warto także pamiętać, że nowoczesny dom wykonany zgodnie ze standardem WT2021 jest znacznie tańszy w ogrzaniu i generuje niższe rachunki za energię elektryczną czy opał, niż projekty realizowane jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Kupując gotowy budynek na rynku wtórnym – niejednokrotnie droższy od kosztu budowy własnego obiektu mieszkalnego – musimy liczyć się z dodatkową koniecznością wykonania drogich remontów, a kupując od dewelopera – trzeba dołożyć koszt wykończenia. Z tego względu inwestycja w postaci budowy jest znacznie bardziej opłacalna, niż zakup już wykończonego domu.
Budowa domu to przedsięwzięcie, które może przynieść nam znaczne korzyści. Wzniesiony budynek możemy traktować jako lokatę kapitału, czerpiąc comiesięczne zyski z jego wynajmu lub pozyskując pokaźną kwotę za sprzedaż nieruchomości. Dodatkowo możemy także liczyć na znacznie mniej opłat za utrzymanie obiektu mieszkalnego, mając przy tym istotny wpływ na ich wysokość.
Zdjęcie: Projekt M245b – Trafna decyzja – wariant II (etap I) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska
Tekst sponsorowany: Projekty Domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl