Wykończony dom od zewnątrz to taki, który posiada dobrej jakości dach. Dlatego w momencie, gdy chcemy by był on funkcjonalny oraz wyglądał estetycznie to należy unikać błędów podczas jego budowy, projektowania.
Przemyślany projekt oraz sprawdzeni fachowcy
Niezbędny będzie projekt, który musi być wykonany przez sprawdzonego architekta, który następnie realizowany będzie profesjonalną ekipę. Powinniśmy też wprowadzać jak najmniej zmian w projekcie podczas etapu wykonawczego, gdyż może to wprowadzić w błąd wykonawców, a zarazem mieć swoje odbicie na konstrukcji. Kont pochylenia połaci może natomiast mieć wpływ na szczelność dachu podczas opadów oraz na obciążenie w momencie kiedy będzie się na dachu znajdował śnieg. Jednak w Polsce stosowane są szerokie zakresy kąta nachylenia połaci od 2 do 100% spadku 1,2 – 45 stopni, a czasem nawet większy. Jeśli natomiast pochylenie będzie powyżej 6- stopni to mogą pojawić się problemy z jego mocowaniem. Natomiast dachówki możemy użyć w momencie, gdy nachylenie nie przekracza 20 stopni. W zależności kto jest producentem część dachówek może wymagać dodatkowego montowania za pomocą wkręt lub spinek. Przy najmniejszym nachyleniu wynoszącym 25 do 30% montażu może wymagać co czwarta, piąta dachówka. Jednak w momencie, kiedy nachylenie wynosi powyżej 45 stopni ilość mocowań rośnie do 100%.
Niewysuszone lub złej jakości drewno
Niedostosowane do nośności dachu elementy z drewna lub ich niewłaściwy przekrój oraz nieodpowiednia ilość mogą powodować ugięcia, nierówności na powierzchni dachu, a nawet i w konsekwencji zaczną pękać płyty kartonowo gipsowe, którymi zabudowane jest poddasze. Warto dodać, że odkształcone drewno na dachu nie jest tak proste do uratowania, wyprostowania. Do tego typu konstrukcji nie powinno się stosować drewna, które pochodzi prosto z lasu, gdyż może być ono mokre, pocięte, a nawet zagrzybiałe. Tak się dzieje, gdy chcemy, zamiast średniej klasy drewno zakupić te najtańsze. Drewno, które pozyskaliśmy z lasu można przecież wysuszyć, lecz z czasem zacznie się ono skręcać.
Więźba z drewna niewłaściwie zaimpregnowana
W momencie, gdy więźba z drewna jest niewłaściwie zaimpregnowana to może dojść do pojawienia się kolonii grzybów oraz pasożytów, które niszczą drewnianą konstrukcje. Ponadto dzięki temu pojawia się większe ryzyko pożarowe. Nie możemy też mówić o odpowiednim zabezpieczeniu desek w momencie, gdy preparat impregnujący naniesiony został wyłącznie powierzchniowo pędzlem lub przez jednokrotny natrysk. Jeśli chcemy dokładnie zabezpieczyć drewno to powinniśmy kilkukrotnie powtórzyć malowanie lub natrysk. Najlepsza metoda to zanurzenie w zbiorniku z impregnatem pędzla lub metoda próżniowo ciśnieniowa, którą wykonuje się w specjalnych autoklawach do impregnacji. Warto także sprawdzić, czy drewno zostało odpowiednio zaimpregnowane. W tym celu należy odciąć jego kawałek. Widać wtedy z jaką dokładnością impregnat wsiąk w drewno. Niechronione drewno szybko się niszczy, a to może z czasem mieć wpływ na jakość konstrukcji.
Przy budowie dachu konieczna jest odzież robocza.